Час роботи
9-00 до 18-00
07.11.2019

Як змінилося повітря Києва за 20 років?

Як змінилося повітря Києва за 20 років?

Чим ми дихаємо? Офіційним моніторингом забруднення атмосферного повітря Києва та Київської області займається Центральна геофізична обсерваторія. Має 16 постів у різних районах, повноцінно працюють 14. ЦГО перевіряє повітря на 20 забруднюючих речовин. Одна з домішок, вміст якої у повітрі Києва останніми роками регулярно перевищує норму — формальдегід.

Звідки береться формальдегід? Цей газ без кольору, але з різким запахом нових меблів, в атмосферне повітря мегаполісів викидає передусім автотранспорт. «Дякувати» за формальдегід маємо і деревообробним фабрикам, хімічним виробництвам.

Чому багато формальдегіду у повітрі — це погано? Він подразнює верхні дихальні шляхи, очі, шкіру. Від перевищення концентрації може першити у горлі. Нежить, чхання, кашель, почервоніння очей, свербіж шкіри — все це теж може бути через нього.

Наскільки у Києві все погано зі вмістом формальдегіду у повітрі? Це питання у Центральній геофізичній обсерваторії досліджують, порівнюючи показники з гранично допустимими концентраціями (ГДК). Так вираховують, у скільки разів перевищений безпечний рівень.

У червні 1999 року середньомісячна концентрація формальдегіду у повітрі Києва була у межах норми 0,4 ГДК. Від серпня 2006-го влітку норма завжди була перевищена. У липні 2019 показник був 3 ГДК, тобто перевищення у три рази. У серпні 2018-го — 5,7 гранично допустимих концентрацій.

Щоб дізнатися про цю динаміку, ми поринули у Галузевий державний архів матеріалів гідрометеорологічних спостережень ДСНС України. Опрацювали паперові бюлетені і перенесли дані в електронні таблиці. Це було довго. Сьогодні публікуємо перші результати нашої оцифровки.

Разом зі студентами Кафедри економічної та соціальної географії КНУ Шевченка дослідила архіви гідрометеспостережень з 1999 року